Kolędnicy pójdą przez Słupsk!

Opublikowano: piątek, 15, grudzień 2023

Gwiżdże pùdą przez Słëpsk!
Kolędnicy pójdą przez Słupsk!

  

Baba, dżôd, szańdara, diôbeł, gwiôzdor, bòcón, smierc i inni kaszubscy przebierańcy w rytmie kolęd pójdą ulicami Słupska, by pokazać mieszkańcom tę niezwykłą tradycję kaszubską.

             Według wierzeń Kaszubów ugoszczenie w domu kolędników zwiastowało szczęście, radość i zdrowie w nadchodzącym roku. Te barwne postacie niosły też ze sobą sporo zamieszania – m.in. gwiôzdor (gwiazdor) odpytywał dzieci ze znajomości pacierza, bòcón (bocian) podszczypywał dziewczęta zwiastując nowe życie w domu, smierc (śmierć) groziła kosą domownikom napominając o pokorze.

PONIEDZIAŁEK - 18  grudnia „GWIŻDŻE JIDĄ PRZEZ SŁËPSK!”
9.50 wymarsz ze szkoły ulicami:
H. Pobożnego, Armii Krajowej, Filmowa,  Tuwima, Jana Pawła II, Gdańska, Sierpinka, Pobożnego. 

Czwartek

9.50 wyruszamy

10.00 Starostwo Słupskie

10.30 Radio Słupsk

11.00 TV Słupsk

11.30 Kuratorium Oświaty Delegatura w Słupsku

12.00 Piekarnia Lewna

ZAPRASZAMY DO UCZESTNICTWA 

Karolina Keler

tel. 694 587 266

Ultimate Facebook Like Box Slider

We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.